LWICA
SALONOWA

Problemy z utrzymaniem porządku w salonie lub sypialni?

Znam to od podszewki!

10 trików oszczędzających czas podczas sprzątania

10 trików oszczędzających czas podczas sprzątania

„Szkoda mi czasu na sprzątanie, bałagan robi się sam i mógłby sprzątać się sam, żeby mieć czysto musiałabym sprzątać cały czas!” Czy te zdania pojawiają się również w Twojej głowie? Jeśli tak, to wiedz, że moja filozofia sprzątania opiera się na tym, by nie spędzić na sprzątaniu całego życia. Dziś zdradzę Ci 10 trików, dzięki którym sprzątam szybciej!

1. Sprzątaj od lewej do prawej i z góry na dół

Rutyna w sprzątaniu jest naszym sprzymierzeńcem. Im częściej wykonujemy jakąś czynność, tym mniej czasu nam ona zbiera. Dlatego warto podczas sprzątania trzymać się ruchu wskazówek zegarek. To klucz do tego, by uniknąć poprawek i cofania się, bo pominęliśmy jakieś miejsce. Być może myślicie, że to zbędny punkt, ale to właśnie on jest najważniejszy, gdy chodzi o sprawne porządki. Do tego sprzątanie z góry na dół. Jeśli chcemy uniknąć dwukrotnego odkurzania czy czyszczenia tej samej powierzchni, to zacznijmy od góry.

2. Nie łącz sprzątania z poskromieniem bałaganu

Bałagan – to rzeczy nieodłożone na swoje miejsce, ubrania rozrzucone byle gdzie, blaty zastawione przydasiami. Dlatego najpierw porządkujemy przestrzeń odkładając rzeczy na miejsce, a dopiero później zabieramy się za właściwe sprzątanie. Tak naprawdę najlepiej odkładać rzeczy na miejsce od razu i tę pierwszą część mieć zawsze z głowy! Jednak najgorsze co możemy zrobić, to sprzątanie kiedy mamy w okół siebie bałagan. Bo choć będzie czysto to nadal nie będzie porządku, a samo czyszczenie zabierze nam znacznie więcej czasu.

3. Pomóż sobie dobrym sprzętem

Czasy kiedy do sprzątania mieliśmy tylko szczotkę na kiju i szmatę na szczęście minęły. I to szczęście jest nie dlatego że, nie dało się tym sprzętem dobrze posprzątać, ale dlatego że dziś dzięki odpowiednim narzędziom możemy przyśpieszyć naszą pracę i sprzątanie zajmie nam znacznie mniej czasu.

Ostatnio zauważyłam, że najwięcej czasu zabiera mi odkurzenie i umycie podłóg, szczególnie w kuchni, gdzie bardzo szybko robi się brudno. Czy da się te czynności przyśpieszyć? Oczywiście, że tak! Niezbędnym pomocnikiem okazał się mop elektryczny. Oprócz tego, że niemal bez wysiłku umyjemy nim nawet trudne do usunięcia plamy, to podczas mycia zbierze również mniejsze okruszki i paprochy.

Takich sprzętów, które ułatwiają sprzątanie jest całe mnóstwo. Warto też sięgnąć po myjkę do okien, dzięki której będziemy mieć czyste okna w kilka chwil czy parownicę, która zapewni nam czysty dom bez chemii.

4. Odkurzacz włącz do gniazdka, z którego dotrzesz do każdego pomieszczenia

Jeśli kabel jest za krótki, to zainwestuj w przedłużacz. Możesz wtedy odkurzać w jednym ciągu, bez rozpraszania się na podłączenie do innego gniazdka. Od kiedy zaczęłam stosować ten trik realnie odczułam, że odkurzam krócej o kilka minut. Niby nie dużo, ale jednak składa się na całość.

5. Zaplanuj czas na sprzątanie i zaplanuj co masz do zrobienia

Wyznacz blok czasowy na porządki, np. 30 czy 15 minut dziennie. To sprawi, że łatwiej się zmobilizować, bo to przecież tylko 15 minut! Działaj też z gotową listą zadań. Wtedy nie musisz zastanawiać się co robić, tylko działasz, a często zastanawianie się co i jak posprzątać zabiera nam więcej czasu niż sama czynność.

6. Mądry multitasking

Wykorzystaj czas podczas sprzątania na mądry multitasking. Jeśli np. musisz odebrać telefon, to włącz tryb głośnomówiący i podczas rozmowy wykonuj proste czynności jak np. włożenie naczyń na zmywarki czy starcie kurzu.

7. Nie włączaj telewizora

Bo zamiast sprzątać, będziesz oglądać telewizję. Oglądanie filmików na YT też odpada, bo skupiamy się na czymś innym i czas poświęcony na sprzątanie wydłuża się o 50%! Lepiej włączyć dynamiczną muzykę.

8. Wyloguj się

Powiadomienia na telefonie to też zło i tak łatwo potrafią odciągnąć od tego, co mamy do zrobienia. Wyłącz powiadomienia albo na te 15 minut włącz tryb samolotowy w telefonie. Gwarantuję, że brak rozpraszaczy sprawi, że posprzątasz szybciej.

9. Używaj do sprzątania obu rąk

Jedną ręką rozprowadzaj środek do czyszczenia, drugą przecieraj powierzchnię szmatką. Jedną ręką wycieraj kurz, a drugą podnoś przedmioty.

10. Jeśli coś nie jest brudne – nie czyść tego!

Czasem wydaje nam się, że mamy tak dużo do sprzątnięcia i sprzątamy z przyzwyczajenia, ale bez zastanowienia czy dana rzecz naprawdę wymaga sprzątania. To może być, np. wycieranie każdej książki co tydzień, kiedy one wcale po tym tygodniu nie są zakurzone.

Autor: Blogerka Niebałaganka