LWICA
SALONOWA

Problemy z utrzymaniem porządku w salonie lub sypialni?

Znam to od podszewki!

5 zasad czystej podłogi - poradnik

5 zasad czystej podłogi  - poradnik
Zabawy dzieci, zwierzęta, imprezy i życie codzienne - podłogi mogą wytrzymać naprawdę wiele. Jednak, aby tak się stało, muszą być regularnie czyszczone. Ponieważ w mieszkaniu są zwykle różne wykładziny podłogowe, należy je oczywiście czyścić na różne sposoby. Zdradzamy jak to zrobić najlepiej i czym.

Podłogi drewniane i panele

Drewniane deski podłogowe i parkiety są piękne, ale także bardzo wrażliwe na czyszczenie. Zależy to przede wszystkim od tego, czy chcesz wyczyścić parkiet zabezpieczony, czy nieuszczelniony lub olejowany. Istnieją tutaj różnice, które należy wziąć pod uwagę podczas czyszczenia. Lakierowane parkiety posiadają na powierzchni warstwę ochronną. Zapobiega to wnikaniu kurzu, brudu i wilgoci do parkietu. Dlatego też, parkiety klejone są dużo łatwiejsze w pielęgnacji niż parkiety nielakierowane lub olejowane. Możesz chronić swoją drewnianą podłogę, używając środków do czyszczenia podłóg drewnianych lakierowanych lub nielakierowanych np. firmy Kärcher. W ten sposób deska podłogowa będzie bardziej odporna na brud i wilgoć. W przypadku niezabezpieczonych podłóg drewnianych należy zawsze używać delikatnych środków do czyszczenia, aby nie wysuszały wrażliwego drewna podłogi oraz nie używać zbyt dużej ilości wody. W myciu takiej nawierzchni doskonale sprawdza się najnowsze urządzenie marki Kärcher – mop elektryczny FC 7 zużywający bardzo mało wody. Ilość wody i prędkość obrotowa rolek może być wygodnie regulowana z uchwytu na dwóch poziomach. Dla szczególnie uporczywych zabrudzeń dostępna jest funkcja Boost, podczas której prędkość i ilość wody są chwilowo zwiększane. Dzięki centralnemu położeniu napędu model niezawodnie czyści aż do samych krawędzi, a elastyczny przegub umożliwiają czyszczenie pod niskimi meblami.

Płytki

Podłoga wyłożona kafelkami jest prawdopodobnie najbardziej niewrażliwą powierzchnią i jest zwykle instalowana w łazience, kuchni i często przy wejściu. Do czyszczenia płytek podłogowych używaj bardzo ciepłej lub gorącej wody, aby usunąć nawet zaschnięty brud. Pamiętaj, aby od czasu do czasu dokładnie wyczyścić fugi w płytkach. Ze względu na wnękę gromadzi się w niej dużo brudu. Aby zapobiec pojawianiu się smug i zacieków na podłodze, nie należy również nakładać zbyt dużej ilości wody na płytki. Podczas czyszczenia płytek należy pamiętać o regularnej wymianie wody używanej w mopie. Tego problemu nie będziemy mieli ze wspomnianym FC 7 - dzięki systemowi dwóch zbiorników brudna woda jest przechowywana oddzielnie i nie zanieczyszcza podłogi. Również większe cząsteczki, takie jak płatki kukurydziane czy włosy, nie stanowią wyzwania dla FC 7, a wcześniejsze odkurzanie nie jest konieczne. Gdy zbiornik świeżej wody jest pusty, jest to sygnalizowane wizualnie i akustycznie. Gdy zbiornik z brudną wodą jest pełny, FC 7 Cordless wyłącza się automatycznie.

Podłogi PCV

Ten rodzaj powierzchni podobnie jak płytki jest łatwy do czyszczenia. Podłogi PCV są w zasadzie niewrażliwe, a konserwacja jest bardzo łatwa. Jeśli użyjesz środka do czyszczenia PCV do podłóg PCV, pozostanie on gładki i błyszczący przez długi czas. Jeśli podłoga z PVC jest matowa lub słaba, prawdopodobnie nie została wystarczająco wyczyszczona. Najlepiej przy takich podłogach sprawdza się kombinacja odkurzenia i umycia. Najlepiej mieć urządzenie, które zrobi te czynności za jednym razem. Jednym ruchem usunie wszystkie rodzaje codziennych zabrudzeń, zarówno mokrych, jak i suchych, co dałoby nam dużą oszczędność czasu. Takie możliwości daje nam urządzenie marki Kärcher, w którym technologia oparta na czterech padach umożliwia wycieranie bez żmudnego, wcześniejszego odkurzania.

Linoleum

Nawet jeśli ta podłoga jest uważana za szczególnie wytrzymałą, konieczne są pewne instrukcje dotyczące pielęgnacji, aby nie uszkodzić linoleum. Używaj tylko letniej i w żadnym wypadku nie gorącej wody do mycia, aby nie uszkodzić wierzchniej warstwy ochronnej. Nie używaj agresywnych środków czyszczących, takich jak materiały ścierne lub silnie czyszczące. Detergent lub specjalny środek czyszczący o szczególnie niskim pH są idealne do czyszczenia podłóg z linoleum.

Beton

Podłogi betonowe już dawno zagościły we wnętrzu domu i nadają każdemu domowi nowoczesny wygląd. Jednak konserwacja jest bardziej złożona, niż sugeruje solidny materiał na pierwszy rzut oka. Aby zapobiec zarysowaniom, nigdy nie odkurzaj betonu, ale suchą ściereczką lub ściereczką do kurzu, a następnie wyczyść na mokro. Do czyszczenia najlepiej nadaje się łagodny, neutralny środek czyszczący lub płyn do mycia naczyń. Ponieważ w szczególności kolorowe posadzki betonowe mogą zmienić swój kolor z powodu utrzymującej się wilgoci, należy wysuszyć podłogę natychmiast po czyszczeniu na mokro. Każdą część, którą wytarłeś na mokro, natychmiast potem wysusz miękką bawełnianą szmatką. W ten sposób możesz krok po kroku dokładnie wycierać betonową podłogę bez pozostawiania smug.


Częstotliwość wycierania poszczególnych podłóg zależy głównie od stopnia zabrudzenia. Ponieważ podłoga w kuchni , łazience lub przy wejściu jest zwykle używana częściej niż w salonach, podłogi te należy przecierać wilgotną ściereczką przynajmniej raz w tygodniu. W razie potrzeby lub jeśli w mieszkaniu są zwierzęta domowe, oczywiście częściej. Jeśli użyjemy do tego mopa FC7 to uporamy się z każdym brudem na posadzce w rekordowo krótkim czasie. W jednym kroku odkurzymy i umyjemy podłogę zyskując cenne chwile na przyjemniejsze zajęcia niż żmudne szorowanie.