LWICA
SALONOWA

Problemy z utrzymaniem porządku w salonie lub sypialni?

Znam to od podszewki!

Sprytne sposoby na wysprzątanie trudnych zakamarków

Sprytne sposoby na wysprzątanie trudnych zakamarków
Kurz, osad, tłuszcz - są szczególnie dokuczliwe, gdy osiądą w trudno dostępnych miejscach. Ale spokojnie, można temu skutecznie zaradzić. Wystarczy tylko z głową wybrać taktykę walki z nieproszonym brudem. Podpowiadamy, co może się sprawdzić!

1. Trudne zakamarki w samochodzie i wnętrzach? Mamy na to sposoby!

W pokojach i we wnętrzu samochodu nie brakuje trudnych zakamarków. Karnisze, załamania w drzwiach czy balustradach, półki, do których dostęp bywa utrudniony, miejsca pomiędzy poduszkami kanapy, samochodowa tapicerka czy zakamarki deski rozdzielczej to miejsca newralgiczne, których czyszczenie nie jest takie proste. Kluczowy jest dobór odpowiedniego pomocnika, który pozwoli uporać się z całym tym brudem.

Urządzenie, które ci w tym pomoże: bezprzewodowy odkurzacz kompaktowy.

Przykładowym modelem jest bezprzewodowy Kärcher VC 5. To urządzenie zostało zaprojektowane tak, by korzystanie z niego było, nomen omen, czystą przyjemnością. Po pierwsze, nie posiada kabla, nie musisz więc martwić się o dostęp do gniazdek.

  • Po drugie, wydajna litowo-jonowa bateria pozwoli na nieprzerwaną pracę nawet do 40 minut.
  • Po trzecie, odkurzacz ma ładną ergonomiczną obudowę, jest lekki (waży ok. 3 kg) i posiada uchwyt teleskopowy, co pozwala na komfortowe operowanie nim i dosięganie do wszystkich zakamarków.

Sprawnie wyczyścisz karnisze, balustradę, fotele samochodowe, bagażnik. Możliwość zmiany ssawki pozwoli dostosować pracę odkurzacza do każdego rodzaju powierzchni: miękkiego dywanu, podłogi ze starych desek czy pikowanej tapicerki. Po zakończeniu sprzątania urządzenie możesz po prostu odłożyć na półkę, na co pozwalają jego kompaktowe wymiary. Warto wspomnieć o jeszcze jednej ważnej funkcji: urządzenie posiada mikrofiltr, który bardzo skutecznie filtruje i zatrzymuje brud.

Praktyczna wskazówka: Ssawka i moc ma znaczenie! Z pomocą odpowiedniego odkurzacza uda ci się wyczyścić każdą powierzchnię, od twardych podłóg po delikatne żaluzje. Pamiętaj jedynie o dobraniu odpowiedniej mocy i ssawki do swojego odkurzacza. Dzięki temu będziesz mógł zapomnieć o mnogich akcesoriach do sprzątania – jeden solidny sprzęt pomoże ci sprawnie posprzątać cały dom i samochód.

2. Biuro - klawiatura na błysk

Odkurzanie klawiatury to najtrudniejszy etap czyszczenia laptopa, gdyż brud, okruszki, kurz czy inne drobinki osadzając się pomiędzy klawiszami mogą je nawet zablokować. Na szczęście jest na to kilka sposobów:

Urządzenie, które ci w tym pomoże: Zestaw ssawek do precyzyjnego czyszczenia.

Mini ssawki są do kupienia w zestawie z wcześniej opisywanym odkurzaczem VC 5, ale mogą być również kupione osobno i nałożone na standardowy odkurzacz. Są bardzo przydatne w odkurzaniu drobnowymiarowych elementów. Zostały odpowiednio wyprofilowane, by jeszcze precyzyjniej wyciągać brud – w tym wypadku kurz i okruchy spod klawiszy klawiatury.

Praktyczna wskazówka: Do przetarcia powierzchni klawiatury i rowków pomiędzy klawiszami można użyć bawełnianego patyczka kosmetycznego uprzednio zwilżając go alkoholem.

Pamiętaj, aby przed przystąpieniem do czyszczenia wyłączyć laptop i odłączyć go od sieci zasilania.

W czyszczeniu klawiatury sprawdza się też sprężone powietrze, które wydmuchuje kurz i trudne do usunięcia okruszki. Trzeba tylko uważać, żeby trzymać puszkę pod odpowiednim kątem, by okruszki wypadły, a nie zostały osadzone jeszcze głębiej.

3. Łazienka – para i fuga

Szczeliny między kafelkami są w czyszczeniu wyjątkowo uciążliwe. Wszystko z powodu swojej porowatej powierzchni, która łatwo chłonie wilgoć i brud. Z tego powodu powinny być czyszczone w zupełnie inny sposób niż kafelki. Skorzystaj z poniższych wskazówek:

Urządzenie, które ci w tym pomoże: Parownica (na przykład SC 2 marki Kärcher) doskonale sprawdza się na wszystkich wodoodpornych powierzchniach. Czyści podłogi, kafelki na ścianach, kabiny prysznicowe i sanitariaty, lustra, oraz drobne elementy takie jak armatura czy fugi. Bez szkodliwej chemii i przy minimalnym zużyciu wody, a więc oszczędnie i ekologicznie.

Praktyczna wskazówka: Wiele osób poleca, by użyć octu i sody oczyszczonej. Wystarczy, że w niewielkim pojemniczku wymieszasz ocet i sodę oczyszczoną. Tak przygotowaną masę nakładasz na fugi i pozostawiasz na 30 minut. Po wyznaczonym czasie, z pomocą starej szczoteczki do zębów, dokładnie je czyścisz. Na końcu spłukujesz powierzchnię czystą wodą i sprawdzasz efekt – powinien być zadowalający.

4. W kuchni - piekarnik jak nowy

Zwykle brakuje chęci, by umyć brudny piekarnik? Nic dziwnego - myśl o szorowaniu osadzonego tłuszczu i zwęglonych części w otoczeniu duszących zapachów detergentów jest rzeczywiście demotywująca. Ale spokojnie, również i na to znajdzie się metoda.

Urządzenie, które ci w tym pomoże: Tutaj również sprawdzi się parownica. Sprzęt podczas pracy wyrzuca sprzężoną parę wodną, która skutecznie odspaja brud. Gorąca para usunie zwęglenia, a nawet tłusty nalot znajdujący się na czyszczonej powierzchni. Czyszczenie parownicą pozwala całkowicie uniknąć stosowania wielu szkodliwych detergentów, a więc z korzyścią dla otoczenia i… portfela.

Drugie rozwiązanie jest raczej dla tych, którzy przymierzają się do zakupu nowego piekarnika. Istnieją urządzenia do pieczenia, które wzbogacone są w technologię pyrolityczną. Podczas działania pyrolizy komora nagrzewa się do temperatury 500 st C, która przyczynia się do spalenia trudnych zanieczyszczeń i tłuszczu powstającego podczas pieczenia. Po zakończonym procesie wystarczy za pomocą suchej ściereczki usunąć popiół, jaki powstał podczas procesu.

Praktyczna wskazówka: Niezawodnym środkiem czyszczącym komorę piekarnika jest woda z octem. Wystarczy wypełnić duże naczynie żaroodporne wodą z dodatkiem octu i wstawić na dolną półkę komory piekarnika nagrzanego do 180 st C (termoobieg). Po 30-40 minutach piekarnik wewnątrz będzie dobrze zaparowany, a cały brud zmięknie. Tym samym, po wystudzeniu komory, łatwo będzie przy z pomocą wilgotnej szmatki usunąć cały brud.

Za pomocą wymienionych rozwiązań, wysprzątanie trudno dostępnych zakamarków będzie sprawniejsze, a zaoszczędzony czas wykorzystasz na to, co lubisz.