NOWOCZESNY
W DOMU

Dbając o dom dbać o środowisko?

Znam to świetnie od kuchni!

Kuchnia na błysk. Sprytne porady na czystość (i higienę!) w kuchni

Kuchnia na błysk. Sprytne porady na czystość (i higienę!) w kuchni
W sprzątaniu kuchni nie ma większej filozofii. Wystarczą proste nawyki oraz kilka pomocnych gadżetów, które pozwolą na sprawne zaprowadzenie w niej porządku. A kiedy praca w kuchni stanie się przyjemniejsza, może zwiększy się również nasza motywacja do kulinarnych eksperymentów?

Przejrzyste szafki i szuflady

Na porządek w szafkach nie trzeba poświęcać połowy dnia. Zamiast tego lepiej przejrzeć i wysprzątać jedną z nich (co zajmie kilka minut), a kolejne na drugi dzień, przy okazji kolejnego krzątania się w kuchni.

Organizery to już obecnie standard w każdej szufladzie. Dzięki nim przedmioty kuchenne oraz sztućce nie leżą bezładnie, lecz w uporządkowany sposób. Najchętniej stosowane są te w postaci wyprofilowanych wkładów bądź przegródek, pozwalających na dowolne dopasowanie się do wnętrza. Praktyczne okazują się również maty antypoślizgowe, zabezpieczające garnki i zastawę stołową przed niepotrzebnym ślizganiem podczas otwierania szuflady. Maty wytłumiają również dźwięki powstające podczas wkładania przedmiotów do szuflad.

Skoro mamy odpowiednio zorganizowane szafki, postarajmy się, by produkty nie rozsypywały się w nich przypadkowo. Mąka, makaron czy przyprawy potrafią zrobić dużo bałaganu. Do wysprzątania tego z pewnością przyda się ręczny odkurzacz, chociaż... po co prowokować sytuację, skoro można jej zapobiec? Lepiej będzie przełożyć produkty z jednorazowych opakowań do trwalszych pojemników. Mogą one być szklane, metalowe (ze stali nierdzewnej), bądź plastikowe - ważne, by pozostały szczelne, aby móc zabezpieczyć żywność przed wilgocią i insektami. Jeśli dodatkowo oznaczymy, co w nich jest, tym lepiej dla naszej wygody pracy w kuchni.

Porządek ze śmieciami

Pozostaje jeszcze szafka na odpadki. W dobie segregacji śmieci nie pozostaje nam nic innego, jak wygospodarowanie w niej miejsca na kilka pojemników: na odpady zmieszane, papier, szkło, oraz plastik i metal, a także odpady bio. Przeanalizowanie, ile miejsca zajmują zwykle poszczególne rodzaje śmieci pomoże dobrać rozmiary koszy i worków. Być może na szkło przyda się jedynie mały, 15 litrowy kosz, zaś na odpady plastikowe i wielomateriałowe dwu- lub nawet czterokrotnie większy. Jeśli nasza szafka ich nie mieści, wyposażmy się w śmietnik wolnostojący z przegrodami do segregacji.

FC 3 bezprzewodowy

1 149,00 zł

Kup teraz

Śmieci są niestety są kłopotliwe od jeszcze jednej strony: generują nieprzyjemne zapachy. Jeśli chcemy cieszyć się nienaganną kuchnią, powinniśmy zadbać również o czystość powietrza. Oczywistym jest wyrzucanie worków, gdy tylko te się zapełnią. Czasem jednak nawet to nie pomaga. W takiej sytuacji pomocny może okazać się kosztujący kilka złotych pochłaniacz zapachów z filtrami węglowymi. Filtry skutecznie absorbują nieprzyjemną woń nawet przez kilka miesięcy, potem wystarczy je tylko wymienić.

Odkurzacz z filtrem wodnym DS6

1 299,00 zł

Kup teraz

Odkażony zlew, blat i AGD

Kwasek cytrynowy, ocet i soda oczyszczona od lat sprawdzają się w dezynfekowaniu i usuwaniu wielu zabrudzeń. Są przy tym ekologiczne. Mało kto wie, że podobne właściwości ma również para wodna. Gorące powietrze zmiękcza i odspaja trudniejsze zabrudzenia, a przy okazji niszczy drobnoustroje. Co więcej, nie pozostawia po sobie smug i duszącego zapachu, charakterystycznego dla octu. Nie bez przyczyny para wodna ma zastosowanie w różnych urządzeniach AGD, w tym wybranych piekarnikach (czyszczenie parowe) i parownicach. Same myjki parowe są niezwykle użyteczne w sprzątaniu kuchni - wyczyszczą blat, zlew, płytę grzewczą, fugi, a nawet deski do krojenia. Wszystko dzieje się bez detergentów, jedynie z pomocą sprężonej pary.

Parownica SC 2 EasyFix

519,00 zł

Kup teraz

Parownica SC 1

299,00 zł

Kup teraz

Lśniąca podłoga

Na podłogę (ostatnią strefę do sprzątania) zwykle zbieramy resztki sił. Sytuacja zmienia się, gdy zamiast zwykłej miotły czy mopa, posiadamy podręczny odkurzacz oraz mop elektryczny. Ten drugi stanowi zupełnie nową generację urządzeń tego typu, znacznie wyróżniających się funkcjonalnością i prostotą obsługi.

  • Po pierwsze: zbieraj wstępnie zanieczyszczenia, myje i osusza podłogę w jednym przejściu. W jaki sposób? Sprzęt automatycznie zwilża środkiem czyszczącym pady, a następnie zasysa brud do wbudowanego zbiornika na brudną wodę.
  • Po drugie: pady z mikrowłókna zamocowane są do rolek obracających się z prędkością 500 obrotów na minutę, co czyni mop jeszcze skuteczniejszym w czyszczeniu rozmaitych zabrudzeń. To przekłada się na większą higienę i efektywność naszej pracy.
  • Po trzecie: zużycie wody jest niższe nawet o 85 procent. Do popularnych modeli zaliczają się bezprzewodowe mopy elektryczne FC marki Kärcher: marka zadbała jednocześnie, by sprzęt był lekki, ergonomiczny i wydajny. Na jednym napełnieniu zbiornika mopa FC 5 można wyczyścić aż 60 m2 powierzchni różnych rodzajów podłóg. 

Mop elektryczny FC 3

1,149.00 zł

Kup teraz

Jak widać, zaprowadzanie porządku w kuchni nie musi być żmudne i czasochłonne. Wystarczy zaufać rozwiązaniom, które pomagają go utrzymać i poprawiają komfort pracy.