NOWOCZESNY
W DOMU

Dbając o dom dbać o środowisko?

Znam to świetnie od kuchni!

Łazienka na błysk. Sprytne rozwiązania dla utrzymania czystości i higieny

Łazienka na błysk. Sprytne rozwiązania dla utrzymania czystości i higieny
Lubisz sprzątać lub nie. Różnie to bywa. Niezależnie jednak jak się na to zajęcie zapatrujesz, łazienka musi lśnić. W końcu jest wizytówką domu. Poza tym, nie chcesz przecież kąpać się w towarzystwie brudu. Szukasz sprawdzonych metod? Zobacz, jak w czterech krokach możesz przywrócić porządek bez użycia chemii.

Koniec z zaciekami, pleśnią i osadem na fugach. Oto rozwiązania, które skutecznie pomogą ci rozprawić się z łazienkowymi zanieczyszczeniami.

1. Ocet i soda oczyszczona

Ocet usuwa tłuszcz, resztki mydła i kamień, nadaje połysk płytkom, ceramice, szybom i lustrom. Tworzy środowisko, w którym pleśń nie ma racji bytu. Soda natomiast może czyścić, neutralizować i odświeżać wszelkie powierzchnie łazienkowe. Świetnie sprawdza się w walce z tłuszczem, plamami i innymi zabrudzeniami. Te dwa produkty zawsze miej pod ręką, gdy chcesz ekologicznie i niskobudżetowo podejść do sprzątania. Zanim jednak je zastosujesz, sprawdź na niewielkiej powierzchni, czy jej nie uszkodzą.

Wypróbuj:

Chcesz udrożnić rury w łazience? Do przetkania umywalki, prysznica lub wanny użyj najpierw octu, następnie przepłucz rurę wodą i dopiero w kolejnym kroku dosyp sody (jednoczesne połączenie sody i octu spowoduje wytrącenie soli, która może zacząć odkładać się w rurach zmniejszając jej drożność).

2. Parownica

Jeśli zapach octu cię odpycha, lub nie chcesz bawić się w sporządzanie domowych środków czystości, parownica będzie dla ciebie najlepszym rozwiązaniem. Jej zaletą jest higieniczne czyszczenie bez detergentów i przy minimalnym zużyciu wody, a więc oszczędnie i ekologicznie. Pod wpływem wyrzutu pary wodnej pod wysokim ciśnieniem (około 3 bar) urządzenie skutecznie czyści większość powierzchni w łazience. Dzięki parownicy możesz wyczyścić praktycznie całą łazienkę: kafelki, armaturę, lustra, fugi, toaletę. Ponadto strumień pary dociera do trudno dostępnych miejsc - m.in. szczelin w drzwiach kabiny prysznicowej, w misce ustępowej czy wokół kranu.

Jeśli tego typu produkt odpowiada twoim oczekiwaniom, zwróć uwagę na parownice marki Kärcher (linia SC). To, co je wyróżnia na tle innych marek, to błyskawiczny czas nagrzewania (niektóre z nich są gotowe do pracy w zaledwie 30 sekund od włączenia), bezpieczeństwo użytkowania (blokada pistoletu parowego uniemożliwia przypadkowe wypuszczenie pary) oraz niezwykła wydajność nawet przy najmniejszych modelach. Parownice Kärcher posiadają praktyczne funkcje, które zwiększają komfort pracy a przy tym również wydłużają żywotność urządzenia (m.in. dzięki systemowi automatycznego odkamieniania). Oferta jest na tyle szeroka, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Na początek wystarczy parownica SC 2 z systemem Easy Fix. Urządzenie ma wszystkie potrzebne dysze do sprawnego wyczyszczenia różnych powierzchni w łazience (kafelków, fug, armatury, luster, toalety). Dzięki mocowaniu pada do dyszy na rzepy (które odbywa się bez konieczności używania rąk) możesz szybko wyczyścić podłogę. W modelu przewidziano także wygodne przechowywanie akcesoriów i dyszy podłogowej na urządzeniu podczas przerw w pracy.  Cena takiego urządzenia wynosi około 520 zł - patrząc na mnogość zastosowań jest to optymalny wydatek.

3. Organizer

Rozsądne gospodarowanie przestrzenią umożliwiają rozmaite pojemniki i przegrody do szuflad. Dzięki nim twoje przybory łazienkowe i kosmetyki są uporządkowane, a jak coś się rozleje - nie zabrudzi całej szuflady. Szczególnie polecane są pojemniki przezroczyste, dzięki czemu masz do nich wgląd bez konieczności otwierania.

4. Kompozycje zapachowe

Na koniec sprzątania pomyśl o zapachu, który wypełni przestrzeń łazienki i odświeży powietrze. Unikaj chemicznych odświeżaczy w sprayu - one zazwyczaj jedynie maskują brzydki zapach i mogą nie być do końca przyjazne zdrowiu. Zdecyduj się na własnoręcznie wykonane kompozycje zapachowe (tzw. potpourri) lub olejki eteryczne, które z powodzeniem kupisz na przykład w sklepie internetowym. Buteleczka o pojemności około 10 ml to koszt 10-20 zł. Warto wiedzieć, że ich wydajność jest znacznie większa niż syntetycznych odświeżaczy.

Wypróbuj:

Jak zrobić potpourri? Połącz ulubione składniki (poleca się suszone kwiaty, zioła i owoce, a także przyprawy, gałęzie iglaków, olejki eteryczne) i umieść w zamykanym słoiku na trzy tygodnie. Przełóż do otwartych naczyń. Raz w miesiącu skrop potpourri kilkoma kroplami naturalnego olejku eterycznego i wymieszaj składniki.