NOWOCZESNY
W DOMU

Dbając o dom dbać o środowisko?

Znam to świetnie od kuchni!

Mycie i zbieranie zanieczyszczeń w jednym? Testujemy mop elektryczny Kärcher FC 5

Mycie i zbieranie zanieczyszczeń w jednym? Testujemy mop elektryczny Kärcher FC 5
Gruntowne czyszczenie to nieodłączny element codziennego sprzątania. Jak ułatwić sobie to zadanie? W tym celu przetestowaliśmy mopa elektrycznego marki Kärcher. Sprawdź, jak wypadł w naszych testach.

Mop elektryczny – czym różni się od tradycyjnego mopa?

Po pierwsze, mop jest w stanie zebrać zanieczyszczenia, oszczędzamy zatem czas i energię. Przy bardzo zabrudzonych powierzchniach z dużą ilością luźnych zanieczyszczeń np. piasek, ziemia, błoto zaleca się użycie odkurzacza. Po drugie, używając mopa możemy zapomnieć też o konieczności „wyżymania” mopa. Sprzęt posiada dwa zbiorniki, na czystą oraz brudną wodę, dzięki czemu jego pady walcowe wykonane z mikrofibry samoczynnie zwilżane są wodą z dodatkiem środka czyszczącego, a brudna woda odprowadzana jest do osobnego pojemnika. Pozwala to na efektowne mycie podłóg bez smug i zawsze czysta wodą.

Mop bardzo dobrze radzi sobie zarówno z suchymi, jak i mokrymi zabrudzeniami, np. zbierając rozlaną na podłodze wodę. Pady obracając się równocześnie napędzają mopa, dzięki czemu jego prowadzenie jest wygodne i nie wymaga dużo wysiłku, choć sprzęt sam w sobie jest dość ciężki. Wygodna i zwrotna głowica ułatwia manewrowanie blisko mebli, a także sprzątanie pod nimi.

Jak mop radzi sobie z codziennymi zabrudzeniami? W naszym teście wypadł bardzo dobrze. Co szczególnie przypadło nam do gustu?

  1. Brak konieczności wykręcania i wymiany wody podczas sprzątania. Mop sam zwilża pady i odprowadza zabrudzoną wodę do osobnego pojemnika. Podczas sprzątania ok. 80-metrowego mieszkania musieliśmy jednorazowo opróżnić zbiornik na brudną wodę, jednak zbiornik czystej wody wystarczył na wysprzątanie całego domu.
  2. Mop nie pozostawia smug. Podłoga potrzebuje około 5 minut na całkowite wyschnięcie, a powierzchnia po sprzątaniu prezentuje się niemal idealnie. Przy użyciu klasycznych mopów, o smugi nietrudno – tutaj możemy zapomnieć o tym problemie.
  3. Mop bardzo dobrze radzi na różnych powierzchniach. Idealnie sprawdza się przy sprzątaniu różnego rodzaju podłóg twardych – zarówno płytek, jak i paneli podłogowych.
  4. Mop elektryczny sprząta dokładniej od tradycyjnego. Dzięki zasysaniu zabrudzeń do pojemnika na brudną wodę, mamy pewność, że podłoga faktycznie pozostaje czysta, a my nie musimy co kilka pociągnięć mopem wymieniać wiadra z wodą na czystą.
  5. Czyszczenie sprzętu po użyciu jest bardzo łatwe, a samo przechowywanie sprzętu, mimo jego gabarytów, wygodne. Obydwa te zadania spełnia stacja dokująca, która pozwala na wygodne przechowywanie mopa w pozycji pionowej.
  6. Oszczędność. Oszczędzamy nie tylko czas i wysiłek, ale i pieniądze – do posprzątania całego mieszkania wystarczy dosłownie odrobina środka czyszczącego, a skuteczność jest wyższa, niż w przypadku tradycyjnych metod.