TATA
NA CO DZIEŃ

Domowe wyzwania z dziećmi u boku, chaos po szalonych zabawach i inne ojcowskie zadania.

Nam nie są straszne!

Dziecinnie proste sprzątanie – nasz test parownicy SC 1 EasyFix Kärcher

Dziecinnie proste sprzątanie – nasz test parownicy SC 1 EasyFix Kärcher
Pokój dziecięcy to chyba najczęściej sprzątane miejsce w domu. Nie zawsze jednak wystarczy pozbierać wszystkie zabawki. Z uwagi na to, że przy zabawie większość czasu spędzamy na podłodze, to właśnie ona powinna być często myta i tu z pomocą przychodzi parownica SC 1 EasyFix w ofercie Kärcher. Przyda się nie ona nie tylko przy czyszczeniu podłóg!

Poznajcie SC 1 EasyFix

Parownice to urządzenia, które służą do czyszczenia podłóg, a także innych powierzchnii (płytki, fugi, a nawet zabawki) za pomocą gorącej, wytwarzanej pod ciśnieniem pary wodnej, bez użycia jakichkolwiek detergentów. Każda parownica ma wewnątrz zbiornik na wodę, który przed włączeniem urządzenia należy napełnić. Dzięki wysokiemu ciśnieniu brud zostaje skutecznie usunięty. Urządzenia te cieszą się coraz większą popularnością przede wszystkim dlatego, że są bardzo skuteczne w usuwaniu zanieczyszczeń w tym bakterii i wirusów.

Testowany zestaw to parownica SC 1 EasyFix. Jak zapewnia nas producent, jest to najmniejsza parownica w ofercie Kärcher. I faktycznie, urządzenie wydaje się być wyważone, nie za duże, nie za małe. Dobrze i wygodnie trzyma się w dłoni. Nie będziemy mieli także problemu ze złożeniem sprzętu czy dopasowaniem różnych dysz. Wszystko wydaje się być intuicyjne, a składanie czy rozkładanie nie stanowi żadnego problemu. Oczywiście, warto jest przeczytać instrukcję przed użyciem, ale to tylko formalność.

Zestaw zawierał m.in.:

  • dwie rury (2 x 0,5 m), dyszę podłogową EasyFix i ściereczkę do podłóg
    z mikrofibry,
  • dyszę ręczną ze szczeciną do czyszczenia niewielkich powierzchni i dopasowaną ściereczkę z mikrofibry np. kabiny prysznicowe, płytki ścienne itp.,
  • dyszę punktową i szczoteczkę okrągłą np. do czyszczenia fug czy zakamarków
  • miarkę oraz instrukcję.

Działamy – pokój dziecięcy

Samo przygotowanie zestawu do sprzątania to kwestia kilku minut. W zależności od tego co czyścimy, wystarczy wlać odpowiednią ilość wody (w tym urządzeniu jest to pojemność 0,2 l, co przy jednym napełnieniu zbiornika według producenta wystarczy na ok 20 m², chociaż u mnie wystarczyło na więcej) i zamocować odpowiednią dyszę. Nagrzanie wody trwa ok. 3 minuty, czyli tyle, co przygotowanie pokoju do sprzątania.

Kurz i zabrudzenia nie służą nikomu, a przede wszystkim naszym dzieciom.
W pokoju dziecięcym częściej niż zwykle powinniśmy myć podłogę i od tego właśnie zacząłem. Urządzenie jest lekkie i dobrze trzyma się w dłoni. Dzięki rurom nie trzeba się schylać, a w zależności od potrzeby można jedną z nich odłączyć. Urządzenie wyposażono w bezpieczny zawór ciśnieniowy zapobiegający otwarciu bojlera, gdy panuje w nim wysokie ciśnienie. Przed przypadkowym naciśnięciem pistoletu parowego, np. przez dzieci, chroni przycisk blokady. Samo sprzątanie odbywa się dość płynnie, cicho, a efekty są widoczne od razu. Ciągły kontakt z czyszczoną powierzchnią i łatwe operowanie zapewnia nam ruchomy przegub. Dzięki takiemu rozwiązaniu dotrzemy pod łóżko, szafki i inne meble na nóżkach bez konieczności ich przestawiania.

Dysza będąca jednym z elementów wyposażenia zwiększa skuteczność usuwania brudu. Łatwo jest także dotrzeć do czyszczonych kątów, szczelin i narożników. Zmiana pada z mikrofibry odbywa się bez kontaktu z brudem (chociaż trzeba się przy tym trochę namęczyć). Po umyciu czuć powiew świeżości, a efekty widać od razu. Parownica doskonale radzi sobie, także z myciem dziecięcych mebli. Stolik widoczny na zdjęciu dużo już przeszedł: zabrudzenia od kredek, flamastrów i pisaków były głębokie i nie usuwały się po standardowym myciu gąbką i detergentem.

Praca z parownicą Kärcher przyniosła jednak zadowalające efekty. Może idealnie nie jest, ale trzeba przyznać, że niektóre z zabrudzeń to już wyższy poziom dziecięcych umiejętności w zarysowaniu stołu ;). Dzięki odpowiedniej nakładce czyścić można także zabrudzone zabawki: klocki, piłki i duże plastikowe przedmioty. Trzeba tylko unikać miejsc przeznaczonych na baterie. Ogólnie parownica w dziecięcym pokoju zdała egzamin. Jest czysto i świeżo bez wkładania w to dużego wysiłku, a oto chyba chodzi.

Kuchnia, łazienka…

Urządzenie doskonale sprawdza się także w innych pomieszczeniach. Dzięki odpowiednim dyszom i parze pod ciśnieniem (3 bary) urządzenie skutecznie usuwa zabrudzenia nawet w trudno dostępnych miejscach. Poza tym  idealnie nadaje się do szybkiego czyszczenia kuchni lub łazienki.

W kuchni parownica doskonale radzi sobie z czyszczeniem okapu i kafelków, w łazience natomiast dobrze sprawdza się w usuwaniu brudu z kafelek i fug. Efekty widać zaraz po umyciu. Zabrudzenia i inne nieczystości dzięki zastosowaniu odpowiedniej nakładki są łatwo usuwane. Tutaj Kärcher znowu pokazał swoją skuteczność.

Podsumowanie

Czas na werdykt. Czy warto kupić parownicę SC 1 EasyFix? Mogę z czystym sumieniem polecić to urządzenie i chociaż ma kilka wad, to plusów jest o wiele więcej. Zapytacie - jakie wady? Po pierwsze pojemność urządzenia -  0,2 l na większe pomieszczenia może nie wystarczyć. Przewód zasilający też mógłby być dłuższy. Zawsze można zdecydować się na model z większym zbiornikiem i dłuższym przewodem zasilającym. Jednak plusów jest zdecydowanie więcej. Parownica jest poręczna w obsłudze, a dzięki kompaktowym wymiarom łatwa w przechowywaniu. Ma szeroki wachlarz zastosowania - doskonale sprawdza się w pokoju dziecięcym, kuchni czy łazience. Urządzenie jest bardzo skuteczne w usuwaniu zabrudzeń. Jeśli chodzi o stosunek ceny do jakości i efektów to jest on zadowalający. Warto mieć takie urządzenie pod ręką, zwłaszcza gdy mamy dzieci.. To urządzenie sprawia, że sprzątanie jest naprawdę easy. Polecam.