TATA
NA CO DZIEŃ

Domowe wyzwania z dziećmi u boku, chaos po szalonych zabawach i inne ojcowskie zadania.

Nam nie są straszne!

Pięć zadań, w których tata jest niezastąpiony. Spójrz inaczej na rodzicielskie „obowiązki”

Pięć zadań, w których tata jest niezastąpiony.  Spójrz inaczej na rodzicielskie „obowiązki”
Życie rodzica obfituje w wiele zajęć, które nie zawsze budzą w nim ekscytację. Jeśli chcemy cieszyć się życiem (i nie zwariować w roli rodzica) niezbędne okazuje się uruchomienie kreatywności i spojrzenie na obowiązki rodzicielskie z nieco innej perspektywy. Szczególnie na te, w których jesteśmy niezastąpieni! W jakich aspektach życia rodzinnego naprawdę przydają się ojcowskie supermoce?

Organizacja ekscytujących wypraw

Z tatą każda wycieczka może być przygodą - nawet ta do sklepu na zakupy. Jednak mamy tu na myśli również te wyprawy, które nie mają na celu niczego poza przygodą. Dlaczego tata jest niezastąpiony w takich eskapadach? Oprócz głowy pełnej pomysłów tata ma zazwyczaj nieco więcej zaufania do możliwości dziecka i mniej obawia się ewentualnych małych wypadków - zadrapań, stłuczeń… Tata wie, że nauka nowych umiejętności i wiary w siebie wiąże się czasami z podejmowaniem ryzyka - i to czyni go doskonałym kompanem dziecięcych podbojów.

Zarządzanie chaosem

Życie rodzinne przypomina czasem jazdę bez trzymanki - kiedy troje (lub więcej) członków rodziny próbuje wspólnie wykonać jakieś zadanie, a każdy z nich ma inny pomysł na to, jak się do tego zabrać i kiedy, sytuacja potrafi wymknąć się spod kontroli. W takich chwilach na wagę złota bywa przywództwo, stanowczość i dyrektywność. Znamy mnóstwo mam, które są doskonałymi liderkami - ale widzimy tutaj również duże pole dla tatusiów. Ojcowie, nie obawiajcie się przyjmować roli poskramiacza chaosu! Jesteście w niej potrzebni.

Gruntowne sprzątanie

Prawda o sprzątaniu jest prosta - nie da się bez niego żyć. Jednak to od nas zależy, czy potraktujemy je jako przykry obowiązek, czy też zamienimy w fajną zabawę lub ciekawe, ambitne wyzwanie. Jakie cechy ojców przydają się w tym zadaniu? Determinacja, spryt, umiejętność bawienia się w każdych okolicznościach - to wszystko może sprawić, że sprzątanie stanie się przyjemnością. Ojcowie często mają też większą skłonność do poszukiwania rozwiązań, które radykalnie ułatwiają wykonywanie żmudnych czynności. W połączeniu z zainteresowaniem nowinkami technicznymi może to sprawić, że sprzątanie domu staje się o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze.

Jeśli tata chce wnieść taką zmianę do swojej rodziny, warto by zainteresował się urządzeniami, które zrewolucjonizują dbanie o higienę w domu - tak jak np. parownice (ma je w swojej ofercie Kärcher, a ich główne zalety to skuteczność i uniwersalność). Za pomocą parownicy można szybko i łatwo wyczyścić każde pomieszczenie w domu: usunąć brud z trudno dostępnych miejsc, dokładnie wyczyścić osady z mydła i kamienia na kabinie prysznicowej czy armaturze w łazience, ale też tłuste plamy z kafelków, okapu czy płyty grzewczej w kuchni. Para usuwa nie tylko widoczny gołym okiem brud, ale też wirusy i bakterie.

Rozśmieszanie mamy i rozładowywanie napięcia

Każda mama potrzebuje czasem chwil, w których ktoś ją po prostu solidnie rozbawi. Zazwyczaj tatowie są w tym nieocenieni! W codziennym zabieganiu zdarza nam się traktować obowiązki bardziej poważnie niż zabawę, luz i śmiech - a przecież każdy z nas potrzebuje relaksu jak powietrza, szczególnie, kiedy sytuacja robi się napięta. Poczucie humoru, odwaga żartowania z delikatnych tematów, umiejętność dostrzegania zabawnych aspektów trudnych, stresujących sytuacji - to niezastąpione cechy u ojca i partnera. Z pewnością doceniają je zarówno mamy, jak i dzieci, nawet jeśli nie zdają sobie z tego sprawy.

Bycie sobą!

Na koniec być może najmniej oczywiste zadanie każdego taty - i to zadanie, w którym jest niezastąpiony. Jest nim ni mniej, ni więcej, tylko bycie sobą! Aby mieć dobrą relację z dzieckiem, trzeba mieć odwagę dać się poznać. Na wagę złota jest odwaga przyznawania się do swoich marzeń, radości, zmartwień, słabości… Dziecko, które widzi, że jego tata jest zwyczajnym człowiekiem, uczy się, że każdy z nas mierzy się z różnymi trudnościami, każdy ma swoje marzenia, aspiracje, plany i przeszkody na ścieżce. Przy okazji poznając swojego tatę po prostu buduje z nim mocną, prawdziwą relację, opartą na widzeniu siebie nawzajem i byciu prawdziwym, a nie na odgrywaniu roli dobrego taty / dobrego dziecka. Tato, daj się poznać! Miej odwagę być szczerym w relacji ze swoim dzieckiem, opowiadaj mu o sobie i nie udawaj kogoś, kim nie jesteś. Bardziej niż idealnego ojca twoje dziecko potrzebuje ojca bliskiego, ludzkiego i prawdziwego.