TATA
NA CO DZIEŃ

Domowe wyzwania z dziećmi u boku, chaos po szalonych zabawach i inne ojcowskie zadania.

Nam nie są straszne!

Tata na urlopie, czyli różnice między urlopem tacierzyńskim, ojcowskim oraz rodzicielskim

Tata na urlopie, czyli różnice między urlopem tacierzyńskim, ojcowskim oraz rodzicielskim
Narodziny dziecka to wielka zmiana w życiu całej rodziny. Podczas gdy jeszcze niedawno opieka nad noworodkiem była głównie domeną mamy, dziś pełne zaangażowanie taty jest traktowane jak oczywistość. Jakie rozwiązania prawne wspierają ojców w opiece nad nowo narodzonym potomkiem i świeżo upieczoną mamą?

Najpopularniejszym urlopem kojarzonym z opieką nad malutkim dzieckiem jest urlop macierzyński. Każdej mamie przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w przypadku narodzin jednego dziecka - jeśli urodziły się bliźnięta lub więcej dzieci, urlop jest wydłużany). Nie każdy wie, że choć pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego muszą być wykorzystane wyłącznie przez mamę, po tym czasie może ona zrezygnować ze świadczenia i przekazać je ojcu dziecka. Urlop, który otrzymuje wówczas tata, nazywany jest tacierzyńskim i może trwać maksymalnie 6 tygodni (tak, by w sumie 14 tygodni wykorzystane przez matkę i 6 tygodni wykorzystanych przez ojca sumowało się do przepisowych 20 tygodni urlopu macierzyńsko-tacierzyńskiego). Zarówno mamie, jak i tacie przysługują w związku z tym urlopem takie same prawa. Ten rodzaj urlopu, podobnie jak urlop ojcowski (o którym więcej za chwilę) przysługują osobom posiadającym ubezpieczenie zdrowotne zarówno z tytułu urodzenia się dziecka, jak i w sytuacji adopcji lub przyjęcia dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza.

Co trzeba wiedzieć o urlopie tacierzyńskim:

 • przysługuje każdemu świeżo upieczonemu tacie posiadającemu ubezpieczenie zdrowotne;
 • może się zacząć najwcześniej 14 tygodni po urodzeniu się dziecka;
 • jego długość zależy od tego, ile tygodni urlopu wykorzysta matka i od tego, ile dzieci przyszło na świat; przy założeniu, że mama rezygnuje z urlopu macierzyńskiego po 14 tygodniach, urlop tacierzyński trwa 6 tygodni (w przypadku urodzenia się lub przyjęcia jednego dziecka), 17 tygodni (w przypadku jednoczesnego urodzenia się lub przyjęcia dwojga dzieci) aż do 23 tygodni w przypadku jednoczesnego urodzenia się lub przyjęcia pięciorga i więcej dzieci;
 • urlopu tacierzyńskiego nie można podzielić na części ani odłożyć w czasie - ojciec może z niego skorzystać wyłącznie zaraz po rezygnacji matki z pozostałej części macierzyńskiego;
 • jest płatny w 100 proc., chyba, że rodzice wnioskują od razu o pełne wykorzystanie urlopu rodzicielskiego (o którym niżej) - wówczas wymiar zasiłku wynosi 80% pełnego wynagrodzenia przez cały czas trwania urlopu macierzyńskiego/tacierzyńskiego i wychowawczego.

Urlop rodzicielski to urlop, który przysługuje obojgu rodzicom bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego/tacierzyńskiego. Trwa maksymalnie 32 tygodnie (w przypadku narodzin/przysposobienia jednego dziecka) lub 34 tygodnie (w przypadku większej liczby dzieci). Ten czas rodzice mogą dowolnie podzielić między sobą.

Ważne fakty na temat urlopu rodzicielskiego:

 • trwa maksymalnie 32/34 tygodnie, ale nie musi być wykorzystany w pełnym wymiarze;
 • można go podzielić maksymalnie na cztery części i brać sukcesywnie aż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat;
 • jego pierwsza część (min. 8 tygodni) musi się odbyć bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego;
 • przysługuje zarówno matce, jak i ojcu dziecka, przy czym dni urlopu wykorzystanego przez każde z rodziców się sumują;
 • można korzystać z niego wymiennie lub równocześnie - przy czym jeśli rodzice korzystają z tego urlopu równocześnie, czas każdego z nich liczony jest osobno - oznacza to, że wspólny urlop rodzicielski może trwać maksymalnie 16 (lub 17 w przypadku ciąży mnogiej) tygodni.

Kolejnym rodzajem świadczenia, jakie przysługuje ojcu w celu opieki nad dzieckiem jest urlop ojcowski.

Oto, co warto o nim wiedzieć:

 • może zostać udzielony pracownikowi maksymalnie na 14 dni;
 • można go wykorzystać w całości na raz lub podzielić na dwie części, z których każda trwa 7 dni;
 • nie trzeba go wykorzystywać zaraz po urodzeniu się dziecka - można zawnioskować o taki urlop od momentu narodzin potomka do ukończenia przez niego 24. miesiąca życia
 • jest płatny w 100 proc. - ojciec dostaje zasiłek w wysokości pełnej podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego.

Warto znać swoje prawa i optymalnie skorzystać z możliwości i świadczeń, jakie przysługują świeżo upieczonemu tacie. Jego obecność w domu w tym szczególnym czasie, jakim jest połóg i pierwsze miesiące życia dziecka mają ogromne znaczenie dla całej rodziny i dla samego taty, dając mu czas na adaptację do wielkiej zmiany w życiu oraz możliwość towarzyszenia i udzielania wsparcia swoim najbliższym.

Życie domowe po narodzinach dziecka wywraca się do góry nogami. Priorytetem jest w tym czasie bycie razem i troska o własne siły i równowagę. Nieocenioną pomocą jest maksymalne uproszczenie wszystkich innych zadań, które wymagają naszej uwagi - np. codziennych porządków. Chcemy, żeby było łatwo - i chcemy, żeby było naprawdę higienicznie. Na rynku są dostępne sprzęty, które radykalnie ułatwiają zachowanie czystości, takie jak parownica Kärcher SC5 EasyFix. Za jej pomocą można szybko i łatwo wyczyścić każde pomieszczenie w domu: usunąć brud z trudno dostępnych miejsc, dokładnie wyczyścić osady z mydła i kamienia na kabinie prysznicowej czy armaturze w łazience, ale też tłuste plamy z kafelek, okapu czy płyty grzewczej w kuchni. Dzięki zastosowaniu gorącej pary usuwa się nie tylko widoczny gołym okiem brud, ale też niewidoczne dla ludzkiego oka zarazki.