TATA
NA CO DZIEŃ

Domowe wyzwania z dziećmi u boku, chaos po szalonych zabawach i inne ojcowskie zadania.

Nam nie są straszne!

Wyzwania każdego taty. Jak odnaleźć się w ojcostwie?

Wyzwania każdego taty. Jak odnaleźć się w ojcostwie?
Pojawienie się dziecka w rodzinie to wielka zmiana dla wszystkich jej członków. Często zdarza się, że najwięcej uwagi poświęca się dziecku i świeżo upieczonej mamie, a tata schodzi na dalszy plan. Tymczasem wraz z przyjściem na świat dziecka dwoje dorosłych ludzi rozpoczyna zupełnie nowy etap życia: bycie rodzicami. To spore wyzwanie dla każdego! Pomożemy jednak przejść przez nie ze spokojem i pewnością.

Odnalezienie się w nowej roli to duże wyzwanie, które jednak można sobie ułatwić.

Co może pomóc? Na co zwrócić uwagę stawiając pierwsze kroki w ojcostwie?

Daj sobie czas

Choć niewiele się o tym mówi, bardzo wielu ojców czuje się na początku zagubionych w tej roli. Narodziny dziecka stawiają świat na głowie, partnerka poświęca ogromną część swojej uwagi dochodzeniu do siebie po porodzie i opiece nad dzieckiem, ojciec i mama szukają sposobów na to, by wspólnie towarzyszyć dziecku i poznać je. Każdemu potrzebny jest czas na adaptację do tej sytuacji! To zupełnie naturalne, że na początku nic nie wydaje się łatwe i pojawia się tęsknota za stanem sprzed narodzin dziecka. Dlatego warto zadbać o to, by zupełnie zwyczajnie dać sobie czas na przejście tej adaptacji. Warto znać swoje prawa i skorzystać w tym celu z urlopu przyznawanego świeżo upieczonym rodzicom. Tacie przysługuje znaczna ilość takiego urlopu, począwszy od urlopu tacierzyńskiego w wymiarze co najmniej 6 tygodni (taki urlop tata może wziąć, jeśli mama dziecka zrezygnuje z urlopu macierzyńskiego po 14 tygodniach), przez urlop rodzicielski, który zaczyna się tuż po urlopie tacierzyńskim (i który ojciec może wziąć równocześnie z matką dziecka!) aż do urlopu ojcowskiego. Każdy z tych urlopów daje nieco inne możliwości i umożliwia bycie z mamą i dzieckiem zarówno w pierwszych miesiącach życia dziecka, jak i w późniejszym okresie (urlop rodzicielski można wykorzystywać w częściach aż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat). Zwolnienie tempa życia i rezygnacja z obowiązków zawodowych pozwolą nie tylko łatwiej ogarnąć praktyczne aspekty życia z noworodkiem i niemowlęciem, ale też pozwolą ograniczyć zbędny stres, co znacząco wpłynie na wszystkich członków rodziny.

Bądź realistą

Choć wiele osób zaleca pozytywne myślenie i optymizm, to równie ważny dla zachowania równowagi i spokoju jest realizm. Fakty są takie, że życie po narodzinach dziecka zmienia się bezpowrotnie, i nawet jeśli z całego serca cieszysz się, że zostałeś ojcem, to zmiana jest gigantyczna i wiąże się ze stratą znacznej części stylu życia, jaki wiedliście przed przyjściem na świat potomka. Warto świętować narodziny, celebrować każdą chwilę razem, cieszyć się małymi i dużymi rzeczami (dziecko zmienia się każdego dnia, a miłość, jaka się pojawia, jest nieporównywalna z niczym innym!) - a równocześnie pamiętać o tym, że nie wszystko jest teraz łatwe, różowe i puchate. Bycie ojcem to również wielogodzinne noszenie na rękach płaczącego dzidziusia, niewyspanie, zmęczenie, być może trudności w porozumieniu z partnerką. Przyznanie, że to również jest nieodłączna część tego czasu pozwoli obniżyć poziom frustracji i przyjąć nowe wyzwania z większym spokojem i naturalnością.

Bądź gotowy na wyzwania

Bycie ojcem to wyzwanie. Jednak z odpowiednim podejściem jesteś w stanie mu sprostać w 100 procentach. Kiedy poczujesz pewniejszy grunt pod stopami, coraz łatwiej będzie przychodziło ci spędzanie czasu z małym człowiekiem. Pamiętaj, że bycia tatą również trzeba się nauczyć. Każdy krok, który pomoże ci się w tym przełamać, jest ważny. Od pierwszej samodzielnie zmienionej pieluchy, pierwszych godzin sam na sam z dzieckiem, bez jego mamy w pobliżu – te chwile mogą na początku onieśmielać, ale pamiętaj, że jesteś tak samo ważnym rodzicem i z pewnością dasz radę. Aby jednak poczuć się w tym pewniej, warto się odpowiednio przygotować. Upewnij się, że po prostu wiesz, jak wykonywać poprawnie poszczególne czynności, ale też nie bój się pytać. Na pewno uspokoi cię świadomość, że pod ręką masz zapas mleka, ale też praktyczne gadżety, chociażby jak telefon, z którego w kryzysowym momencie możesz puścić dziecku tzw. biały szum, który pomoże je ukołysać do snu. Ale przydadzą się też sprzęty większego kalibru, nie tylko do „obsługi dziecka” - szczególnie w dalszych krokach ojcostwa docenisz rozwiązania takie jak np. myjka parowa czy porządny odkurzacz, jak te marki Karcher. Myjką posprzątasz rozciapane jedzenie na kuchennej podłodze bez użycia chemii, a także dzięki niej będziesz miał pewność, że raczkujący brzdąc poznaje nowe horyzonty na higienicznie posprzątanej podłodze.

 Pamiętaj, że jesteś nie tylko ojcem

Twoja pełna obecność jako taty jest na wagę złota. Twój czas, uwaga, troska poświęcone dziecku i mamie zapiszą się w ich życiu już na zawsze. Jednak oprócz tej roli pełnisz wiele innych, wciąż jesteś partnerem, przyjacielem, kolegą, synem, pracownikiem, sobą! Warto w tym czasie zadbać o to, by nie zatracić się całkowicie w nowej sytuacji. Obok roli ojca najważniejsza jest prawdopodobnie rola partnera, a w niej mogą się pojawić nowe wyzwania. Jak sobie radzić? Zauważaj pojawiające się oczekiwania i frustrację i ćwicz odkładanie ich na półkę. Mów otwarcie o swoich emocjach. Daj swojej partnerce uwagę i czułość, słuchaj jej bez oceniania i doradzania, pytaj, co możesz dla niej zrobić. Równocześnie sam zadbaj o wsparcie - warto mieć kogoś, komu można się po prostu wygadać (dobrze jeśli oprócz partnerki masz przynajmniej jedną taką osobę “na zewnątrz”). Zadbaj też o to, by dostrzegać świeżo upieczonej mamie kobietę, w której się zakochałeś. Nie martw się zanadto o seks: to normalne, że po porodzie życie seksualne się zmienia. Dajcie sobie czas, by znaleźć swój rytm na nowo.

Polegaj na swoim instynkcie bardziej niż na radach z zewnątrz

Choć czytanie książek i sięganie po profesjonalną wiedzę na temat rozwoju dziecka i komunikacji mogą być szalenie pomocne, to uważna obserwacja własnego dziecka pozwoli ci je poznać lepiej niż książki i rady innych. Ty i twoje dziecko jesteście niepowtarzalni, a wasza relacja - szyta na waszą miarę. Załóż, że każde zachowanie dziecka ma na celu zaspokojenie jakiejś ważnej życiowej potrzeby (to fundament współczesnej wiedzy nt. rozwoju dziecka). Próbuj rozpoznawać, jakie to potrzeby - i szukaj takiego sposobu ich zaspokajania, które najlepiej służą twojemu dziecku i wam jako rodzicom. Zadbaj o to, by nawiązać więź ze swoim dzieckiem - to inwestycja na całe jego przyszłe życie. Buduj w sobie zaufanie do swoich spostrzeżeń, działań i obserwacji. Nie wahaj się zrezygnować z zasłyszanych zaleceń jeśli widzisz, że sprawiają cierpienie twojemu dziecku lub wam jako rodzicom. Sięgaj po zachowania, które są w zgodzie z twoimi najgłębszymi przekonaniami i wartościami. Zaufaj sobie.

Więcej informacji na temat urlopów dla rodziców znajdziesz tutaj