ZŁOTA
RĄCZKA

Wielkie sprzątanie po remoncie czy małe po majsterkowaniu?

Znam to od A do Z!

Domowy warsztat, w którym lepiej się odnajdziesz i więcej naprawisz

Domowy warsztat, w którym lepiej się odnajdziesz i więcej naprawisz
Jeśli wasza skrzynka narzędziowa to tylko kartonowy pojemnik stojący w rogu garażu, a samochód stawiacie na zewnątrz, bo w środku nie ma miejsca — to czas, żeby się zorganizować. Posiadanie uporządkowanego garażu lub warsztatu będzie dla was inspirujące, a także zwiększy efektywność waszej pracy. Poznaj kilka wskazówek, jak zorganizować przestrzeń, by lepiej w niej pracować.

Zrób z tym porządek

Bardzo łatwo jest stracić kontrolę nad garażem, który w szybkim czasie może stać się wysypiskiem rodzinnych drobiazgów, a zanim się zorientujecie, ledwo starczy miejsca na butelkę płynu do spryskiwaczy, nie mówiąc już o samochodzie. Dlatego trzeba działać, jednak nie róbcie tego w pośpiechu. Jeśli spieszycie się z organizowaniem, niekoniecznie wykorzystacie najefektywniej dostępną przestrzeń garażową. Zamiast tego poświęćcie czas na dokładne zaplanowanie tego, gdzie wasze sprzęty i pomoce powinny się znajdować. Możecie nawet naszkicować plan z wyznaczonymi strefami, wskazując ich miejsce. Po wykonaniu planu wynieście wszystkie przedmioty na zewnątrz i posortujcie. Nie potrzebujecie starych ubrań w waszym nowym, ulepszonym warsztacie. Segregacja i pozbycie się niepotrzebnych rzeczy nada garażowi jeden jasny cel. Gdy wasze przedmioty są poza garażem, możecie dobrze umyć podłogę i inne obszary. Na podłodze mogą się znaleźć plamy po oleju lub inne trudne do usunięcia zabrudzenia. W takich sytuacjach doskonale sprawdzi się wielofunkcyjny odkurzacz uniwersalny, który jest specjalnie zaprojektowany do odkurzania m.in. samochodów, garaży i innych pomieszczeń, które są zbyt wymagające dla zwykłego sprzętu. Przykładem mogą być odkurzacze linii WD marki Kärcher (np. WD 6 P Premium) zaprojektowane z myślą o najtrudniejszych zabrudzeniach, od kurzu i piasku, po błoto i żwir, a nawet płyny. Gdy podłoga jest już czysta, czas na organizację.

Grupuj podobne przedmioty razem

Teraz, gdy już uporządkowaliście trochę bałaganu, nadszedł czas, aby pogrupować podobne przedmioty. Dzięki temu znalezienie rzeczy będzie o wiele łatwiejsze niż grzebanie w pozornie niekończącym się szeregu pudełek za każdym razem, gdy szukacie młotka. Upewnijcie się, że delikatne przedmioty są umieszczane w ochronnych pokrowcach – nie pozostawiajcie ich na otwartej przestrzeni. Narzędzia, których często używacie, umieśćcie w łatwo dostępnym miejscu. Oznaczcie także wszystkie pudełka i inne schowki, aby łatwo znaleźć przedmiot, kiedy będzie potrzebny. Jeśli macie dużo śrub lub gwoździ o różnych rozmiarach, spróbujcie umieścić je w organizerze z przegródkami – mają różne kształty i rozmiary – znacznie ułatwi to znalezienie małych artykułów metalowych o odpowiednim rozmiarze. Znajdźcie także miejsce na odkurzacz, w końcu będziecie z niego korzystać zawsze po ukończonej pracy.

Podziel garaż na strefy

Wyznaczenie określonych obszarów na różne rzeczy i zadania sprawi, że wasz garaż stanie się lepszym miejscem do pracy. Wyznaczcie miejsce, gdzie trzymacie narzędzia, gdzie pracujecie i gdzie trzymacie rzeczy używane sporadycznie. W strefie pracy ważnym elementem będzie blat lub stół, na którym będziecie majsterkować. W małych warsztatach dobrze sprawdzi się stół składany, który po pracy będziecie mogli złożyć. Możecie także użyć tablicy do zawieszania, aby powiesić swoje narzędzia na ścianie – ułatwi to ich odnalezienie i utrzymanie w porządku. Niezależnie od tego jak wygląda wasze stanowisko pracy, po skończonych projektach powinniście posprzątać. Praca w pyle, trocinach i kurzu nie jest zbyt komfortowa. Odkurzacze WD od Kärcher uporają się z tym bez trudu. Specjalny pochłaniacz umożliwia odsysanie pyłu i zwiercin w miejscu ich powstawania, np. podczas wiercenia w ścianie. Gwarantuje to wam bezpieczną pracę i wolne ręce podczas wiercenia.

Nutka szaleństwa i porządku

Garaż lub warsztat stanowi waszą osobistą przestrzeń do pracy, nie ma więc powodu, aby było to nudne, szare pomieszczenie. Dla lepszego komfortu dodajcie kilka indywidualnych akcentów do wystroju swojego warsztatu, zainstalujcie funkcjonalne oświetlenie i odświeżcie przestrzeń nowym kolorem. Odważniejsi mogą zdecydować się na graffiti.
Po przygotowaniu garażu lub warsztatu pamiętaj, by zachować go w czystości, poświęcając trochę czasu na sprzątanie za każdym razem, gdy go używacie. Pomoże wam w tym jeden, ale za to bardzo wydajny sprzęt, np. odkurzacz WD od Kärcher.