ZŁOTA
RĄCZKA

Wielkie sprzątanie po remoncie czy małe po majsterkowaniu?

Znam to od A do Z!

Praktyczne porady dla domowych majsterkowiczów

Praktyczne porady dla domowych majsterkowiczów

Jak sprawnie odkurzyć warsztat?

Podczas majsterkowania powstaje dużo pyłu i trocin. Zamiatanie ich miotłą jest żmudne i mało efektywne, a zwykły odkurzacz może się zwyczajnie zapchać. Na szczęście marka Kärcher wprowadziła do swojej oferty urządzenia dostosowane do usuwania takich zabrudzeń. Jednym z nich jest odkurzacz uniwersalny do usuwania suchych I mokrych zanieczyszczeń WD 3. Urządzenie posiada pojemny, 17-litrowy zbiornik i specjalny filtr kartridżowy o wysokim stopniu zatrzymywania pyłu. Przydatna jest tu także funkcja wydmuchu, umożliwiająca usuwanie suchych zabrudzeń w jedno miejsce. Opcja ta przydaje się, gdy nie chcesz zbierać ich do zbiornika. Możesz więc sprawnie wysprzątać zarówno podłogę, jak i stół warsztatowy. Podczas krótkich przerw w pracy ssawki możesz szybko i wygodnie umieścić w zaczepie na zderzaku.

Jak prawidłowo i bezpiecznie wywiercić dziurę w ścianie?

 1. Zanim zaczniesz wiercić w ścianie lub suficie, upewnij się, czy w wybranym miejscu nie biegną przewody pod napięciem lub nie ma w murze jakichś stalowych elementów – na przykład prętów zbrojeniowych, mogących uszkodzić wiertło. Miejsce wiercenia najwygodniej “prześwietlić” specjalnym detektorem. Niektóre wiertarki mają takie urządzenie zamocowane na rękojeści.
  Miejsce wiercenia zaznacz ołówkiem. Jeśli chcesz zrobić kilka otworów na tej samej wysokości, przyłóż do ściany długą, ponad metrową poziomicę lub poziomicę laserową i odrysuj wzdłuż niej linię, na której wytyczysz następne punkty wiercenia;
 2. Przed wierceniem ustal średnicę wiertła. Dobierz ją do średnicy kołka rozporowego, który będzie później wkładany w otwór, ewentualnie do średnicy innego łącznika, który nie wymaga stosowania oddzielnego kołka.
 3. Jeśli nie chcesz roznosić pyłu podczas wiercenia, pomyśl o jego pochłaniaczu. To niewielkich wymiarów gadżet mocowany na ścianie pod wierconym otworem, który skutecznie wyłapuje pył powstały w trakcie wiercenia. Pojemność zbiornika na pył jest wystarczająca na tyle, by wywiercić około 10 typowych otworów. Możesz go również nabyć w postaci specjalnie wyprofilowanej ssawki dołączanej do wspomnianego wcześniej odkurzacza z linii WD. Jeśli chcesz poradzić sobie inaczej, możesz wspomóc się zwykłą papierową kopertą. Przyklej ją taśmą samoprzylepną tuż pod miejscem wiercenia i trochę rozchyl. Powstaje kieszeń, do której będzie się sypał pył.

Jak sprawnie korzystać z wiertarki?

Dobra wiertarka to podstawowe wyposażenie każdego majsterkowicza, ale kluczem do udanego wywiercenia otworu są wiertła. Dobrze dobrane mogą nie tylko znacznie przyspieszyć pracę, ale też sprawić, że będzie ona dużo prostsza, wygodniejsza i wymagająca użycia mniejszej siły.

 • Dostosuj wiertło i pracę wiertarki do swoich potrzeb:
  Drewno - najbardziej precyzyjnymi narzędziami do wiercenia w drewnie są wiertła spiralne z kolcem centrującym. Można dzięki nim uzyskać otwory o małych i średnich średnicach – zazwyczaj od 3 do 16 mm, choć bywają też większe, do 30 mm. Trzeba pamiętać, że praca z wiertłem o szerokości powyżej 12 mm wymaga dużo większych umiejętności i ostrożności. Opory skrawania są bowiem znacznie większe i rośnie ryzyko poderwania całych włókien i słojów;
 • Ceramika, szkło, materiały szkliwione - tu potrzebne będzie wiertło łopatkowe. Skoro już przewiercisz nim np. płytkę, możesz następnie wymienić je na tradycyjne wiertło do betonu i kontynuować wiercenie;
 • Beton - wskazane wiertło diamentowe i tryb wiertarki - udar. Wiercąc w twardym materiale, przy włączonym udarze pneumatycznym, nie wolno silnie napierać na wiertarkę. Trzeba delikatnie posuwać ją do przodu – wiertło powinno zrobić swoje bez twojej pomocy;
 • Metal - do prac w tym tworzywie lepiej wybrać wiertło uniwersalne, hss (wykonane ze stali szybkotnącej), kobaltowe, tytanowe i stożkowe.
 • Otwór o dużej średnicy (do 4-6 cm) – trzeba użyć wiertła koronowego, przypominającego odrobinę otwornicę do drewna, ale mającego dużo mocniejszą budowę i inne ostrza;
 • Płytki otwór - trzeba posłużyć się ogranicznikiem wiercenia. To stalowy pręt z podziałką na boku, który mocuje się z boku wiertarki, równolegle do wiertła. Przesuwając go ustala się głębokość na jaką wiertło zagłębi się w materiale. Ogranicznik nie pozwoli mu wkręcić się głębiej.

Jak wymienić żarówkę halogenową lub LED?

Żarówki halogenowe (lub LED) mogą mieć dwa typu mocowania: żarówka halogenowa MR16 – dwa sztywne pręciki (druciki), żarówka GU10 – dwa bolce z poszerzeniem (tzw. grzybki).
Uwaga: zanim dokonasz wymiany, upewnij się, że źródło światła odłączone jest od zasilania (jeśli nie masz pewności – wykorzystaj próbnik lub odłącz zasilanie główne).

 • Jak wyjąć żarówkę halogenową lub LED MR 16? Jeśli żarówka znajduje się w oczku sufitowym, najpierw zdejmij zabezpieczenie (drucik/zawleczkę) przed wypadaniem żarówki. Zwykle należy go ścisnąć z obu stron. Po jego odgięciu, żarówka powinna sama wypaść i wisieć na przewodzie. Po tym kroku należy wyciągnąć żarówkę. Nową żarówkę należy ją analogicznie włożyć w oprawkę ceramiczną, następnie zamocować w oczku i zabezpieczyć zawleczką by nie wypadła;
 • Jak wyjąć żarówkę LED lub halogenową z gwintem GU10? Uchwyć lub dociśnij oprawkę i przekręć żarówkę w lewo, tak, by bolce mogły wydostać się na zewnątrz. Analogicznie postępuj z włożeniem nowej żarówki – zamocuj ją w poszerzone miejsca w oprawce i przekręć tym razem w przeciwnym kierunku, w stronę prawą zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Jak sprawnie zedrzeć tapetę ze ściany?

Jedną z metod zrywania tapety jest zastosowanie parownicy Kӑrcher z dedykowaną temu, specjalną dyszą. Jest to lepsze rozwiązanie, niż standardowe żelazko parowe, które wielu poleca na forach internetowych. Po pierwsze, parownica jest bardziej poręczna, ma duży zbiornik na wodę (nie musisz jej co chwilę uzupełniać) i dyszę o dużej powierzchni. Po nagrzaniu generatora pary należy zbliżyć dyszę do ściany i powoli przesuwać wzdłuż całej powierzchni ściany pokrytej tapetą. Czynność należy powtarzać tak długo, aż klej pod tapetą się rozpuści i możliwe będzie odklejenie całych płatów tapety.