ZŁOTA
RĄCZKA

Wielkie sprzątanie po remoncie czy małe po majsterkowaniu?

Znam to od A do Z!

Trudne do usunięcia zabrudzenia w domu i samochodzie. Jak się ich pozbyć?

Trudne do usunięcia zabrudzenia w domu i samochodzie. Jak się ich pozbyć?
Poplamiona tapicerka, błoto, piasek, roztarta szminka? Na trudne do usunięcia zabrudzenia mamy odpowiednie środki zaradcze. Jeśli odpowiednio się “uzbroisz”, uprzątnięcie tego pójdzie jak z płatka.

1. Niezbędnik do wywabiania plam

Zazwyczaj, gdy trafi ci się kłopotliwe zabrudzenie, szukasz w sieci porady, jak je skutecznie usunąć. I prawidłowo, w internecie aż roi się od sposobów wywabiania plam. Najczęściej jednak padają sugestie, by w przypadku awarii użyć specjalnych środków. I tu wkracza nasza wskazówka: wygospodaruj sobie miejsce, w którym będziesz przechowywać pomocną chemię i akcesoria. Może to być szafka, pojemnik, skrzyneczka - cokolwiek, co pomieści przynajmniej część z niżej wymienionych rzeczy:

 • Białe, chłonne szmatki;
 • Papierowe ręczniki;
 • Nożyk, łyżka, skrobaczka;
 • Alkohol izopropylowy;
 • Szare mydło;
 • Płyn do mycia naczyń;
 • Odplamiacz;
 • Wybielacz;
 • Soda oczyszczona;
 • Sól kuchenna;
 • Płyn do czyszczenia chemicznego;
 • Amoniak;
 • Ocet spirytusowy;
 • Aceton;

Warto trzymać swój niezbędnik w łatwo dostępnym miejscu. W razie wypadku będziesz mógł szybko zadziałać. Oczywiście, jeśli posiadasz dzieci, wybierz takie miejsce, które uniemożliwi im dostęp do tych produktów.

2. Specjaliści – firmy sprzątające

Jeśli problem plam jest bardziej złożony, bo dotyczy czyszczenia całej powierzchni tapicerki meblowej, samochodowej, dywanu czy materaca, pomyśl o firmach, które zajmują się ich profesjonalnym czyszczeniem. Ekipy zazwyczaj przyjeżdżają na miejsce i przy użyciu odpowiedniego sprzętu usuwają rozmaite plamy, kurz, włosy a także sierść zwierząt domowych. Urządzenia czyszczące są w stanie usunąć z tkanin alergeny: pyłki kwiatowe oraz roztocza. Czyszczenie odbywa się poprzez ekstrakcję, czyli natrysk roztworu piorącego na powierzchnię, a następnie odessanie go wraz z brudem. Ta metoda wywabia niemal wszystkie plamy, a przy tym pozostawia miły zapach. Do czyszczenia wykorzystywane są najwyższej jakości środki piorące, które nie wywołują alergii ani podrażnień, a więc są bezpieczne dla zdrowia. Cena usługi zależna jest od miejsca i rodzaju zabrudzenia, ale zakłada się, że w przypadku kompleksowego prania np. tapicerki samochodowej są to kwoty średnio 350-400 zł, dywanów 5-8 zł/m2, zaś trzyosobowej kanapy 150-200 zł.

3. Odkurzacze do zadań specjalnych

Jeśli masz małe dzieci wiesz, jak bardzo potrafią nabrudzić. W takim wypadku, zamiast stale wynajmować ekipę od czyszczenia, dużo lepszym rozwiązaniem będzie po prostu nabycie domowego odkurzacza, takiego jak np. model SE 5.100 Kärcher z funkcją prania. Odkurzacz został opracowany z myślą o skutecznym usuwaniu suchych i mokrych zanieczyszczeń. W standardowym wyposażeniu model posiada dyszę spryskująco-odsysającą, która najpierw nanosi pod ciśnieniem roztwór wody wymieszanej ze środkiem czyszczącym a następnie odsysa środek czyszczący wraz z brudem z czyszczonej powierzchni.

Odkurzacz pozostawia jedynie niewielką wilgoć, dzięki czemu można użytkować powierzchnię w krótkim czasie po wypraniu. Ta metoda i dobór odpowiedniego środka czyszczącego pomoże utrzymać na długo czystość tapicerki samochodowej, dywanów, wykładzin podłogowych i kanap. Skuteczność działania takiego odkurzacza jest tak samo wysoka, jak skuteczność odkurzaczy oferowanych usługowym firmom sprzątającym Cena wspomnianego modelu to około 1000 zł. To niewiele, biorąc pod uwagę jego funkcjonalność oraz to, ile lat będzie ci służył.

W wybranych miejscach w domu czy mieszkaniu, takich jak kuchnia czy łazienka, skuteczna okaże się parownica. Podczas pracy wyrzuca parę pod ciśnieniem 3,5 bar, co skutecznie odspaja cząsteczki uciążliwego do usunięcia brudu. Gorąca para usuwa większość bakterii powszechnie znajdujących się na czyszczonej powierzchni w domu. Czyszczenie parownicą pozwala całkowicie uniknąć stosowania wielu szkodliwych detergentów, co znacznie przekłada się na utrzymanie zdrowego otoczenia. Chcąc sprawnie czyścić z pomocą tego urządzenia, zwróć uwagę przede wszystkim na trzy rzeczy:

 • jaki jest czas nagrzewania (optymalnie byłoby do 30 sekund);
 • czy można regulować ciśnienie produkowanej pary (co pozwala dostosować moc parownicy do rodzaju czyszczonej powierzchni);
 • czy posiada dyszę podłogową z mocowaną na rzep ściereczką, którą łatwo zdjąć bez dotykania (umożliwi to wydajne czyszczenie bez kontaktu z zabrudzeniami).

Dla majsterkowiczów również znajdzie się odpowiedni sprzęt. Dedykowany pracom w warsztacie jest odkurzacz uniwersalny WD3 P marki Kärcher. Urządzenie posiada duży, 17-litrowy zbiornik, który pomieści dużą ilość zanieczyszczeń (również mokrych). Wbudowane gniazdo pozwala na dodatkowe podłączenie do niego elektronarzędzia. Pozwala to na sprzężenie ze sobą pracy obu urządzeń. W momencie gdy uruchomisz wiertarkę, odkurzacz jest w stanie jednocześnie odsysać pył lub trociny. W ten sposób zdążysz na bieżąco usunąć powstające zabrudzenia, nim osiądą one na meblach czy podłodze. Cena takiego urządzenia to około 400 zł. Model WD 3 P sprzedawany może być również w zestawie z 20-litrowym zbiornikiem do czyszczenia kominków, grilla czy pieca saunowego. Odkurzacz posiada również funkcję wydmuchu, dzięki której jesienią jesteś w stanie zbierać liście w ogrodzie.

Jeśli masz czworonogi i do tego małe mieszkanie, pewnie borykasz się z wszędobylską sierścią, w takim wypadku przydałby ci się odkurzacz kompaktowy taki jak VC 5. Jego niewielkie rozmiary i waga pozwalają na trzymanie go całego w ręce i operowanie nim w każdej płaszczyźnie. Kompaktowe wymiary tego urządzenia nie tylko usprawniają sprzątanie, ale również znacznie ułatwiają jego przechowywanie. Jeśli potrzebujesz dotrzeć do najdalszych zakamarków, po prostu wysuwasz teleskopową rurę.

Jeśli szczególnie cenisz sobie wygodę użytkowania, wybierz model bezprzewodowy. Jako, że na czas pracy nie wymaga on podłączenia do zasilania, a odkurzacz może być użytkowany również tam, gdzie jest utrudniony dostęp do gniazdek elektrycznych. Chcesz odkurzyć samochód? Wysprzątać najwyżej umiejscowione półki? Zebrać kurz z kartonów w piwnicy? Ten model jest do tego stworzony. Wydajna litowo-jonowa bateria zapewni czas pracy nawet do 40 minut na najniższym ustawieniu siły ssącej. Kupując odkurzacz w wersji Premium otrzymujesz zestaw ssawek dopasowanych do konkretnych potrzeb: przełączaną ssawkę do dywanów i podłóg twardych, ssawkę do tapicerki, miękką szczotkową oraz szczotkę szczelinową. Z takim wyposażeniem masz pełen komfort pracy. Na koniec warto wspomnieć, że seria VC wyposażona jest w innowacyjną, bezworkową technologię 3-stopniowej filtracji, która zapewnia wysoką skuteczność odkurzania, bez konieczności kupowania worków filtracyjnych Filtr znajduje się w wyjmowanej kasecie, którą można wyjąć jedną ręką bez kontaktu z zabrudzeniami.

Podsumowując:

Nieważne w jaki sposób, gdzie i przez kogo eksploatowana jest dana powierzchnia - w razie jakiejkolwiek plamy znajdziesz skuteczny sposób, by ją usunąć. Ważne, by w razie potrzeby mieć pod ręką telefon do speca od czyszczenia, lub odpowiednie środki i sprzęt, który skutecznie się z nimi upora.